O nás
MALTA – kúpa, predaj, dlhodobý prenájom nehnuteľností
Naša realitná kancelária poskytuje odborné vedenie v spolupráci s etablovanou realitnou kanceláriou so sídlom na Malte. Svojimi pracovnými skúsenosťami vám pomôžeme vybrať tú najvhodnejšiu nehnuteľnosť na kúpu, alebo dlhodobý prenájom. Emailom podľa požiadaviek kupujúceho/nájomcu poskytujeme konkrétne ponuky, preto je potrebný kontakt na reality@damask.sk.
Malta a Gozo sa stávajú stále viac populárnymi miestami pre kúpu bytov, apartmánov, domov, hotelov, hostelov ako aj dlhodobých prenájmov apartmánov, bytov a domov. Ponúkajú mnoho výhod a to najmä:
- Výborné podnebie s príjemným celoročným počasím.
- Priateľskí a pohostinní ľudia, ktorí sa budú snažiť uľahčiť vám začlenenie do miestnej komunity.
- Člen Európskej únie od roku 2004.
- Malta je celosvetovo známym ostrovom na jazykové kurzy Angličtiny a celoročne ju aj z tohto dôvodu navštívi veľké množstvo ľudí.
- Je tým najvhodnejším miestom pre všetkých, ktorí si prajú spojiť dovolenku s výučbou jazyka.
- Ostrovy sa môžu pochváliť vysokou úrovňou zdravotníckych a lekárskych služieb, a to ako v súkromnom i verejnom sektore.
- Vynikajúci systém školstva s výberom anglicky hovoriacich škôl a univerzít.
- Realitný trh ponúka širokú škálu nehnuteľností vo všetkých cenových hladinách a majú stále výborné vyhliadky na rast kapitálu.
Tiež spolu s množstvom historických a kultúrnych zaujímavostí, krištáľovo čistým morom, celým radom športových zariadení (vrátane svetovej triedy v potápaní) a množstvom spoločenských udalostí počas celého roka robia z týchto ostrovov obľúbené miesto pre tých, ktorí hľadajú svoje vysnívané 'miesto na slnku' . Okrem toho, podmienky na pobyt sú veľmi atraktívne a majú priaznivý daňový režim ako aj absenciu sadzieb či miestnych daní.
MALTA - všeobecne
Súostrovie Malty leží prakticky v strede Stredozemného mora, len 100 km od Sicílie a 560 km od Afriky. Skladá sa z troch ostrovov, a to:
Malta: je najväčším ostrovom a zároveň kultúrnym, obchodným a administratívnym centrom. Je možné tu stráviť neskutočne veľa času objavovaním úžasných scenérií. Kamkoľvek sa na tomto ostrove vydáte, budete mať možnosť vidieť pozoruhodné kontrasty farieb, hlavne medovo zafarbených kameňov a azúrovej modrej farby Stredozemného mora.
Gozo: druhý najväčší ostrov, má skôr vidiecky nádych, charakterizovaný rybárstvom, remeslami a pôdohospodárstvom. Je krásne zelený a vyhľadávaný hlavne ako jedno z najlepších miest pre potápanie.
Comino: najmenší z ostrovov, zväčša neobývaný, nachádza sa na ňom len jeden hotel. Jeho najväčšou atrakciou je Modrá Lagúna - raj pre šnorchlovanie, potápanie, windsurfing a pešiu turistiku.
Malta má ideálnu klímu, ktorá je silno ovplyvnená Stredozemným morom. V priemere 12 hodín denne tu počas leta svieti slnko a slnečný svit je stabilný aj počas zimy. Letá sú horúce a slnečné, ale denné teploty sú napriek tomu príjemné a to hlavne vďaka chladivému vánku od mora. Vďaka tejto klíme je na Malte nádherná príroda ... neskutočné palmy a kaktusy, ktoré majú chutné plody, dopestujú sa granátové jablká, banány, citróny, pomaranče. Zelenina sa urodí 2x do roka.
Maltské zimy sú mierne a vlhké.
Na Maltu je najlepšie dopraviť sa letecky. Let z Bratislavy či z Viedne trvá cca 2 hodiny a počas neho je krásne vidieť pobrežie Talianska, Sicílie a potom aj samotná Malta. Zvlášť v noci je možné z výšky rozpoznať, kde je centrum Malty, pretože je osvetlené miliónmi svetielok. Naproti tomu, druhý koniec ostrova spí v nekonečnej tme. Čistota verejných priestranstiev, udržiavaná verejná zeleň a vysadené kvety v mestách, popri cestách, či na kruhových objazdoch sú samozrejmosťou.
Aj keď je Malta maličká zem v Stredozemnom mori, dokáže vyhovieť každému, rodinám ponúka nádherné more, pláže, slniečko, mladým rušný nočný život, starším ľuďom pokoj, pracujúcim únik zo stresujúceho prostredia na izolovanom ostrove, študentom nové zážitky, jazykové kurzy, zvedavcom dlhú a zaujímavú históriu, spoločenským ľuďom bohatý kultúrny život a v neposlednej rade, gurmánom pripravuje stále nejaké nové špeciality.
MALTA - život na Malte
Malta sa stala členom Európskej Únie v roku 2004 a patrí medzi najmenšie štáty. Na druhú stranu je však určite tým najslnečnejším. Jej stredomorská klíma s miernymi zimami a teplými letami je jedným z dôvodov, pre ktorý sa ľudia tak často rozhodnú pre život na Malte.
V súčasnosti žije na ostrovoch asi 411 000 ľudí rôznych národností. Presťahovanie sa na Maltu so sebou jednoznačne prináša bonus, čo sa týka jazyka. Primárnym jazykom na Malte je maltština, avšak druhým jazykom je angličtina, ktorou hovorí skoro 90% obyvateľov.
Rovnako výhodná je na Malte aj práca, pracovné prostredie, kde sa naplno uplatňuje práve angličtina, prosperujúci turistický sektor a výborné možnosti uplatnenia sa v rôznych ďalších odboroch, ako je napríklad IT sektor, odbor komunikačných služieb či ekonomický alebo finančný odbor.
Popri dobrom pracovnom prostredí poskytuje Malta aj výbornú zdravotnú starostlivosť. Nemocnice sú moderne vybavené a keďže Malta patrí do EU, odporúča sa mať pri sebe európsky preukaz poistenca pre prípad, že nastane situácia, ktorá bude vyžadovať lekárske ošetrenie.
Malta ponúka aj veľmi dobré podmienky pre štúdium. Školstvo sa tu v mnohých smeroch podoba tomu britskému. Je to hlavne preto, že Malta bola až do roku 1964 jednou z britských kolónií a aj v súčasnosti je členom Commonwealthu. Popri súkromných školách je možné začať štúdium aj na verejnej univerzite, ktorej história siaha až do 16. storočia.
Maltské ostrovy sa radia k miestam, ktoré prekypujú krásnou prírodou, historickými pamiatkami a hlavne veľmi ústretovými ľuďmi. Dodržuje sa tu popoludňajšia siesta, jazdí sa vľavo a neodmysliteľnou súčasťou života sú tradície, jarmoky a sviatky, ktoré patria k spoločenskému životu. Nezabudnuteľná je rozhodne aj maltská kuchyňa, s ktorou sú späté určite pastizzi. Jedná sa o maltské pečivo, ktoré sa vyrába z cesta, ktoré je podobné lístkovému cestu. Je plnené riccotou a je možné ho lacno kúpiť v kioskoch, zvaných Patizzeria.
MALTA - história
Svojou výnimočnou polohou tvorí Malta pomyselný most medzi severnou Afrikou a južnou Európou, ako aj západnou Európou a stredným Východom. To je dôvod prečo sa Malta dostala často do stredu najdôležitejších historických udalostí.
Na úplnom začiatku bola Malta pod vodou. Postupom času ale morská hladina klesla a Malta sa postupne ocitla na suchu. Zaujímavosťou je, že v niektorých jaskyniach Malty sa našli nielen slonie kosti, ale aj pozostatky hrochov a iných veľkých afrických zvierat.
Samotná civilizácia sa na Malte objavila dlho predtým ako sa história vôbec začala zaznamenávať. Prvý osadníci priplávali na Maltu okolo roku 5200 pred n.l. a boli to pravdepodobne farmári a rybári.
Jedným z najvýznamnejších období je tzv. 'obdobie chrámov', ktoré sa datuje od roku 3600 pred n.l. do roku 2500 pred n.l. Význam sa mu pripisuje hlavne kvôli maltským prehistorickým chrámom (365, z toho 1 mešita), ktoré patria k najstarším stojacim budovám na svete (zdroj – UNESCO).
Okolo roku 1000 pred n.l. sa na Maltu dostali Féničania, ktorí ostrovy využívali ako základňu pre svoju expanziu a tiež k rozvoju obchodu v Stredomorí.
Neskôr sa Malta dostala pod nadvládu Ríma a v tejto dobe prišlo k jednej z najdôležitejších udalosti na týchto ostrovoch. Jedná sa o stroskotanie sv. Pavla a sv. Lukáša, ktorí cestovali v zajatí do Ríma, kde chcel sv. Pavol požiadať cisára o spravodlivosť. Vďaka ich pobytu na ostrove sa obyvatelia postupne začali o kresťanstvo zaujímať a obracať sa k nemu.
Ďalším dôležitým medzníkom je príchod križiackych rytierov rádu sv. Jána v roku 1530. Rytieri osídlili Birgu (dnešnú Vittoriosu) a polostrov Sengleu. V tej dobe zároveň začali so stavbou Valletty. Dôležitú úlohu v stavebnom pláne hralo opevnenie, ktoré lemuje Vallettu a malo ju chrániť pred útokmi mocných Turkov, ktorí sa potom o Maltu márne snažili.
Malta sa zapáčila aj samotnému Napoleonovi, ktorý roku 1789 priplával na Maltu pod zámienkou, že potrebuje doplniť zásoby. Hneď potom sa na svojich hostiteľov obrátil útokom a rytierom nariadil opustiť ostrov. Tí nemali silu bojovať a bez odporu Maltu opustili.
S Maltou sú neodmysliteľne spojený aj rytieri Maltézkeho rádu. Tento rád vznikol v roku 1085 ako skupina mníchov starajúcich sa o chorých. Neskôr sa ale rád zmenil na vojenský a počas križiackych výprav mnísi strážili Svätú zem. Rád má bohatú históriu a v súčasnosti je neštátnym subjektom, ktorý ale vydáva vlastné známky, mince, má dokonca vlastnú značku áut a status pozorovateľa OSN.
MALTA - dovolenková destinácia
Ak je vaším snom dovolenka so zárukou slnka, kúpania v mori a množstva zážitkov, je Malta ideálna. Ostrov očarí každého, kto miluje odpočinok, dobré víno a dobré jedlo. Nájdete tu pokojné letoviská, ale aj letoviská, kde je možné tancovať a baviť sa až do skorých ranných hodín, ako je napríklad Bugibba. Rušný nočný život je možno nájsť aj v štvrti Paceville, kde sa nachádza množstvo diskoték a nočných klubov.
Ak túžite po romantickej atmosfére s možnosťou posedenia v príjemnej reštaurácií či kaviarni, vyhľadajte letovisko Sliema. Promenáda, ktorú tu nájdete, patrí k najvyhľadávanejším miestam pre zamilovaných.
Malta je známa nielen ako veľmi vhodná dovolenková destinácia pre rodiny, ale vďaka ideálnej polohe v centre Stredozemného mora aj ako cieľ potápačských kurzov a výprav. Využívajú ju potápači všetkých úrovní. Pobrežie mora je pre šnorchlovanie a potápanie ideálne členité. Vidieť sa dajú nádherné krasové útvary. Pod hladinou je možné vidieť labyrinty podmorských jaskýň, cez ktoré plávajú rôzne zafarbené rybky. Po celý rok sú k dispozícií všelijaké vraky, a to nielen lodí ale aj lietadiel.
Väčšina pláží na Malte je na veľkých kameňoch. Najkrajšou plážou na celých ostrovoch je pláž Blue Lagoon na ostrove Comino. Hoci leží na útesoch, more je plytké a dno je vystlané pieskom. Voda je nádherne modrá. Na Malte sa nachádzajú aj piesočné pláže. Najväčšou a najobľúbenejšou je 1 km dlhá piesočnatá pláž Mellieha Bay v mestečku Mellieha. Jedná sa o veľkú pláž s možnosťou využitia vodných športov.
Počas vášho pobytu narazíte na veľké množstvo suvenírov, ktoré vám budú pripomínať čas strávený na Malte. Najtypickejším a veľmi originálnym suvenírom je mosadzné klopadlo na dvere alebo maltézsky kríž zo striebra alebo zo zlata. Veľmi obľúbené sú aj maltské potraviny, ako sú miestny med, víno alebo nakladané kapary.